Geç Boşalma (Anejakülasyon)

Anejakülasyon veya “boşalamama” erkeğin boşalma refleksini başlatacak yeterli uyarılma seviyesine ulaşamamasından kaynaklanır (Poudat, 2011). Boşalma sisteminde nörofizyolojik bozukluk, az uyarılma veya aşırı uyarılma başlıca anejakülasyon nedenleridir. Kişi cinsel ve fizyolojik uyarılma seviyesini yukarı doğru çekecek cinsel davranışı ortaya koyamaz. Obsesif kompülsif kişilik ve kontrol etme eğilimi devrede olabilir. Psikolojik bozukluklar ve kullanılan ilaçlar uyarılmayı frenleyebilir. Sorunun analizinde ve tedavi sürecinde bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Anajekaülasyon sorunuyla kliniğe başvuran bireyde geriye doğru yani idrar torbasına boşalma olasılığı dikkate alınmalıdır. Orgazm sonrası idrar tahlili geri boşalma olup olmadığını anlamayı sağlar. Erkeğin bir üroloji servisinden boşalma ve idrar sisteminin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmesi gerekir.

Örnek vaka:

Hayri (30) 6 yıldır evli olup çocuk sahibi olamamıştır. Eşi Feride çocuk sahibi olmak ister ve tüp bebek için kliniğe başvururlar. Klinik inceleme Hayri ve eşinin cinsel organlarında ve üreme kapasitelerinde her hangi bir sorun olmadığını gösterir. Çiftin cinsel öyküsü Ali’nin vajinaya girdikten sonra 30-40 dakika süreyle git-gel yaptığını fakat boşalamadığını ortaya koyar. Ürolog çifte cinsel birleşme ile çocuk sahibi olabileceklerini söyler ve onları cinsel terapiye yönlendirir. Cinsel terapist Hayri’nin çocuk istemediğini ve vücudunu aşırı kontrol ettiğini fark eder. Anejakülasyon tanısı koyar ve psikoseksüel terapi önerir.

Tablo: Boşalma refleksini başlatacak uyarılma seviyesini yakalayamayan Hayri’nin (30) uyarılma grafiği

Anejakülasyon ve geç boşalma da cinsel terapinin amacı danışanın boşalma refleksini başlatacak cinsel ve fizyolojik uyarılma seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.

İlk aşamada danışan erkek uyarılma evreleri, hızlı uyarılmayı artırıcı teknikler (sansate focus, el, ağız ve genital bölge ile uyarma teknikleri) ve boşalma refleksine ulaştıktan sonra uyarılmayı uyarlama, vajinaya girmeden ve vajinaya girdikten sonra kademeli boşalma teknikleri hakkında bilgilendirilir ve evde egzersizler yaptırılır.

İkinci aşamada danışanla boşalma, çocuk sahibi olma ve eşle etkileşim gibi konular konuşulur. Bu konularla ilişkili bilişsel süreçler, olası iç diyalog ve negatif düşünceler tespit edilir ve yeniden yapılandırılır.

Üçüncü aşamada benlik değeri ve kendini ifade etme gibi konular işlenir. Grup terapisi önerilebilir.

Olası kişilik bozukluğu veya obsesif kompülsif bozuklukların olup olmadığı analiz edilir. Gerekirse psikoterapi tekniklerine başvurulur.

Anejakülasyon sorunu çok yönlü ele alınması gereken zor bir konudur. Danışan çıkarları doğrultusunda terapi sürecini sabote edebilir. Cinsel terapistin psikoloji bilmesi önemlidir.

Hayri’nin (30) terapi süreci temel olarak bu teknikler üzerine kurulmuştur. Hayri terapistle olumlu işbirliği yapmıştır. Terapi uyarılma seviyesini boşalma refleksini başlatacak seviyeye getirmeye izin vermiştir. Boşalma refleksini başlatmayı başaran çift terapi sürecini bitirmiştir.

Tablo: Terapi sonrası Hayri’nin uyarılma grafiği

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ AL!