Sertleşme Sorunu

Sertleşme bozukluğunda penis vajinaya girecek sertliğe ulaşamaz. Sertleşme olsa da sertliğini cinsel ilişkinin başından sonuna kadar muhafaza edemez. Cinselliğin başlangıcından itibaren karşılaşılacağı gibi sonradan da görülebilir. Genel sertleşme bozukluğu olabileceği gibi bazı partnerlere karşı veya bazı ortamlarda görülebilir. Özellikle 40 yaş sonrası görülme olasılığı yüksektir.

Etiyolojisinde biyofizyolojik yapı ve işleyiş (hormonlar, diyabet, kan-damar hastalıkları), psikolojik (travma, depresyon, suçluluk) ve cinsel (bilgi eksikliği, performans kaygısı) nedenler gözlemlenebilir.

Ereksiyon sorunu yaşayan erkek cinsel uyarılma grafiğinin başlangıç noktasında veya plato evresinde kalır, uyarılmayı daha yukarı taşıyamaz. Eşinin tatmin olmama olasılığı yüksektir.

Örnek vaka:

Ahmet 45 aşında ve evli. Son bir yıldır ereksiyon sorunu yaşamaktadır. Penis fizyolojik uyarılmayla birlikte sertleşmekte, plato bölgesine geçmekte fakat vajinaya girmeden tekrar sertliğini kaybetmektedir.

Tablo: Ahmet’in cinsel uyarılma grafiği

Sertleşme sorununu ele almada ilaç tedavisi, cinsel terapi veya her ikisi birlikte kullanılır. Günümüzde ilaç tedavisi hızlı çözüm üretir. Bununla birlikte fizik ve psikolojik ilaç bağımlılığı ve yan etkileri görülebilir.

Hasta genç, sağlıklı ve sertleşme nedenleri psikoseksüel ise, cinsel terapi ön plana çıkartılabilir. Cinsel terapi temel olarak danışana göre 10-15 seans kademeli olarak yapılandırılır.

Danışana erkek uyarılma evreleri, sertleşme ve boşalma mekanizması hakkında bilgi verilir. Cinsel etkileşimin hangi aşamasında sertleşme sorununun görüldüğü tespit edilir ve kapsamlı olarak ele alınır.

Danışanın vücudunu duyumlamasına izin veren egzersizler verilir. Erkekle zorlayıcı “mecburi” olarak cinsellikle ilgili kodlanmış konular ele alınır.  Danışanın mecburiyet  baskısından çıkması sağlanır.

Erkek için önemli uyarıcılar, cinsel pratikler ve fanteziler ele alınır. Erkeğin evlilik hayatında güç oyunları analiz edilir. Çift hayatında olası denge ihtiyacı varsa tespit edilip çift hayatı desteklenir.

Erkek kendi ereksiyonuna odaklanmak yerine partnerin reaksiyonlarına odaklanır. Kadının haz aldığını gören erkek uyarılır.

Sağlıklı cinsel saldırganlığı ifade etmeyi öğrenir. Erkeğe güçlü vajinaya girme hareketleri gösterilir ve cinsel davranışına entegre eder. Erkek erkliğini, iktidarını cinsellik dışında alanlarda gözlemler ve geliştirir.

Erkeğin iyimserliğini geliştirmesi sağlanır. “Penisim yarı yumuşak” yerine “penisim yarı sert” gibi cümleleri kurma becerisi kazandırılır. Böylece erkek bardağın dolu tarafına bakmayı öğrenir.

Cinsel terapi sertleşme sorunu olan Ahmet’e (45) cinsel birleşmeyi boşalmaya kadar sürdürecek sertleşmeye erişme imkanı vermiştir. Aşağıdaki grafik Ahmet’in terapi sonrası uyarılma sürecini göstermektedir.

Tablo: Cinsel terapi sonrası Ahmet’in cinsel uyarılma grafiği

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ AL!